تلفن : 02188520828
article list

تعهد علی انصاری برای خراب نکردن کاخ ورسای/ محل اقامتی در کاخ ساخته می شود

منبع خبر :خبرگزاری ساعت 24
تاریخ خبر :1396/03/08
khabar-960308-1049.jpg
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران درباره اخبار منتشرشده درخصوص تخریب خانه ثابت‌پاسال (قصر سنگی) گفت: به‌هیچ عنوان موضوع تخریب این بنا مطرح نیست، بلکه با تعهد مالک قرار است یک مکان فرهنگی و اقامتی در قسمتی از این بنا احداث شود.
رجبعلی خسروآبادی با اشاره به انتشار اخبار مختلف درباره تخریب خانه تاریخی پاسال، گفت:نمی‌دانم اخبار مرتبط با تخریب این کاخ چگونه در رسانه‌ها منتشر می‌شود، درحالی‌که مالک برای ساخت مکان اقامتی و فرهنگی در قسمتی از این کاخ با حفظ حریم تعهد کتبی داده است.
وی افزود: صحبت‌های مهدی چمران در شورای شهر درست نیست، چراکه درحال‌حاضر با توافقی که با مالک این بنا صورت گرفته مقرر شده تا در قسمت غربی این بنا یک مکان اقامتی و فرهنگی با حفظ حریم بنای اصلی که واجد ارزش معماری است احداث شود.
خسروآبادی افزود:دو سال پیش موضوع تخریب این بنا مطرح شد که با نامه‌نگاری با شهرداری موفق به جلوگیری از تخریب این بنا شدیم و بعد از آن نیز با دعوت از مالک و رایزنی و برگزاری جلسه با او مقرر شد یک مکان اقامتی و فرهنگی در قسمت غربی این بنا احداث شود.
وی افزود:این طرح اکنون روی میز است و در نوبت اخذ مجوز از شورای فنی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان تهران است؛ ضمن اینکه کمیته سرمایه‌گذاری نیز درحال بررسی موضوع برای احداث مکان اقامتی در قسمت غربی این بناست.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران ادامه داد:هم‌زمان که ما درحال مذاکره با مالک هستیم، برخی از خبرها درباره تخریب این بنا منتشر می‌شود که براساس اظهارنظر رئیس شورای شهر است، درحالی‌که این صحبت‌ها در تضاد با مذاکره ما با مالک است.
خسروآبادی در پاسخ به سؤالی درخصوص ثبت‌ملی این بنا نیز گفت: با روندی که دارد طی می‌شود نیازی به ثبت‌ملی نیست، چون با تعهدی که مالک داده است اصل این بنا و حریم آن حفظ می‌شود و اصلاً موضوع تخریب و ساخت مسجد یا مجتمع تجاری مطرح نیست.
خانه تاریخی «ثابت‌پاسال» یا همان «قصر سنگی»، که به «کاخ ورسای» معروف است، متعلق به دوره پهلوی دوم است و 11543 مترمربع مساحت دارد و در ابتدای بلوار آفریقا واقع شده است.
بنیاد مستضعفان این خانه تاریخی را بعد از انقلاب مصادره کرد و درحال‌حاضر علی انصاری، مدیرعامل بانک آینده، مالک این بنای تاریخی است.
چند روز پیش مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، در سخنانی گفت: «این کاخ ارزش معماری و میراثی ندارد و به مالک آن پیشنهاد ساخت مسجد و مرکز تجاری برای تأمین هزینه‌های مسجد داده شده است.
https://www.saat24.com/news/265537/تعهد-علی-انصاری-برای-خراب-نکردن-کاخ-ورسای-محل-اقامتی-در-کاخ
خبرگزاری ساعت 24
1396/03/08