تلفن : 02188520828
article list

تپه مامای، مکانی مقدس و دیدنی در روسیه

Pic-Asli-Mamai-961121-1014.jpg
مجسمه بزرگ پیکر "مام وطن، فرا می خواند"، بر روی تپه مامای، در شهر ولگاگراد (استالینگراد سابق) قرار گرفته است. این مجسمه در مرکز مجموعه بزرگ موزه یادواره "نبرد استالین گراد"، برای گرامی داشت میلیون ها سرباز کشته شده در جنگ جهانی دوم، ساخته شده است .
یکی از مهم ترین موارد در تغییر روال وحشتناک قرن بیستم، نبرد استالین گراد بود. در واقع پس از آن، محور عمل در جنگ به دست نیروهای اتحاد شوروی بود و پیشروی آن ها تا سقوط برلین در سال 1945، ادامه داشت.

امروزه در این مکان، به یاد روزهای وحشتناک نبرد و قهرمانان کشته شده در آن یک مجموعه بزرگ موزه بنا شده است. طراح این مجموعه مجسمه ساز معروف شوروی، یوگنی ووچتیچ در این رابطه می گوید: "ما قبل از هر چیز سعی داشتیم تا روحیه شکست ناپذیر سربازان شوروی و تعهد فداکارانه آن ها به سرزمین مادری خود را به بازدیدکندگان منتقل کنیم." این ایده در تمام آثار این مجموعه، نمایان است: میدان "نبرد تا آخرین نفس"، دیوار خراب شده با نقش ها و کنده کاری های برجسته از مدافعان قهرمان استالین گراد، میدان قهرمانان، تالار شکوه و عظمت نظامی به همراه مشعل سوزان آتش ابدی، میدان سوگ با مجسمه مادر، عزاداری سرباز شهید، گورستان یادبود نظامیان و بالاخره مجسمه "مام وطن، فرا می خواند" در مرکز آن مشاهده می شود.

تپه مامای، مکانی است که هر شخص را به تامل وا می دارد. در این مکان شخص قادر به صحبت کردن نمی باشد، بغض ها در گلو حبس شده و تنها به چیزی که می بینید فکر می کنید. برای ساکنین روسیه، تپه مامای مکانی مقدس است. هر کسی سعی می کند تا خود را به اینجا برساند تا یاد سربازان کشته شده در راه وطن را زنده کرده و با بازدید از این مجموعه موزه بزرگ ابعاد، مناظر زیبای منطقه را از بالای تپه مشاهده کند.

در سال 2045 میلادی، در یک صدمین سالگرد پیروزی جنگ کبیر میهنی، رویداد تاریخی مهمی در تپه مامای، بوقوع خواهد پیوست: کپسول حاوی پیام رزمندگان جنگ کبیر میهنی، که در سال ۱۹۷۰، برای نسل های آینده دفن شده بود، بازگشایی می شود.