تلفن : 02188520828
article list

شروع عملیات حفاظت و مرمت در 31 بنای تاریخی آذربایجان غربی

منبع خبر :خبرگزاری قطره
تاریخ خبر :1396/02/26
KHABAR-960226-1013.jpg
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از روند رو به رشد مرمت و حفاظت بناهای تاریخی استان خبر داد.
به گزارش ایسنا، جلیل جباری با اشاره به ابلاغ و تخصیص اعتبارات ملی و استانی حوزه میراث فرهنگی در سال 95 گفت: در بخش ابلاغ ملی با رقم حدود 40 میلیارد ریال، افزایش نزدیک به دوبرابری نسبت به سال قبل آن وجود داشته است و در تخصیص استانی نیز با رقم حدود 18 میلیارد ریال افزایش 13 درصدی اعتبارات را داشته ایم که بر همین اساس، در حوزه مرمت و حفاظت بناهای تاریخی، روند رو به رشدی را داشته است.
وی بر همین اساس به کارگاه های فعال مرمت آثار و ابنیه تاریخی استان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال گذشته تعداد 22 کارگاه فعال مربوط به مرمت و ساماندهی بناهای تاریخی در شهرستانهای مختلف استان داشتیم که اکثر آنها به سرانجام رسیده و هم اکنون در شروع سال 96 و با احتساب تعدادی از پروژه های قبلی، در مجموع 31 کارگاه فعال مرمتی در شهرهای مختلف استان وجود دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به برخی از این کارگاهها افزود: مرمت و ساماندهی مسجد جامع، مدرسه 22 بهمن، پل قلعه جوق و بازار ارومیه؛ ساماندهی بازار تاریخی و مسجد داش آغلیان خوی؛ ساماندهی و تعمیر بناهای پردیسان، قلعه قبان و پل قلعه جوق ماکو، کلیساهای ارامنه و آشوریان در شهرستان های ارومیه و سلماس، از جمله کارگاههای یادشده می باشند.
جباری ادامه داد: یکی از فعالیتها ، تعیین حریم آثار بود که در همین خصوص ، پرونده حریم پیشنهادی 15 اثر تاریخی به تایید سازمان میراث فرهنگی کشور رسید که اکثر این آثار مربوط به شهرستان خوی هستند.
وی به فعالیتهای ثبتی نیز اشاره کرد و افزود: برای اولین بار تعداد 39 قلم شی فرهنگی- تاریخی که اغلب مربوط به آثار کشف شده از تپه حسنلو نقده هستند، در فهرست آثار منقول کشور به ثبت رسید .
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان همچنین گفت: در سال گذشته تعداد 10 اثر غیرمنقول در شهرهای مختلف استان و همچنین گلزار شهدای شهرستانهای اشنویه و پلدشت و اثر طبیعی زندان نبی کندی تکاب در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید .
http://www.ghatreh.com/news/nn37469084/شروع-عملیات-حفاظت-مرمت-بنای-تاریخی-آذربایجان-غربی
خبرگزاری قطره
1396/02/26