تلفن : 02188520828
article list

نگرانی از ویران شدن سعدآباد و نیاوران

منبع خبر :خبر گزاری ایرنا
تاریخ خبر :1396/02/06
AKHBAR-960206-0333.jpg
رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری دریکی از شبکه های اجتماعی نسبت به احتمال ویران شدن مجموعه های تاریخی و فرهنگی سعد آباد و نیاوران هشدار داد.
رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری روز یک شنبه نوشته است: تجربه به ما آموخته است اگر اثر ارزشمندی چون کاخ مروارید (شمس) از مدیریت و حفاظت سازمان محروم و به دست دستگاه غیرمرتبط سپرده شود، عاقبتی جز ویرانی نخواهد داشت.

مجادله بین سازمان میراث فرهنگی و بنیاد مستضعفان بر سر مالکیت و حفظ و نگهداری کاخ های نیاوران و سعد آباد ریشه در گذشته دارد و به دنبال صدور بیانیه ای از سوی بنیاد مستضعفان مبنی بر مالکیت این دو ملک ، سازمان میراث فرهنگی نیز هفته گذشته بیانیه ای صادر کرد.
در این بیانیه آمده است: کاخ‌های نیاوران و سعدآباد که به‌جامانده از دوره قاجار و پهلوی است، متعلق به وزارت دربار بوده و هزینه ساخت و ایجاد باغ و ساختمان‌های آن از منابع ملّی پرداخت شده است. این اموال به‌هیچ‌وجه متعلق به خاندان پهلوی نبوده و ازاین‌رو، به دولت جمهوری اسلامی ایران به‌نمایندگی سازمان تخصصی متولی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تعلق دارد.
بنیاد مستضعفان بر این ادعاست که سه سال پیش شعبه 6 دادگاه انقلاب رای بر مالیکت این بنیاد بر دو کاخ یاد شده داده است.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نسبت به این حکم اعتراض کرده بود.

بنیاد به استناد حکم دادگاه و اظهار نظری از امام خمینی(ره) ، و سازمان با تکیه بر مصوبه شورای انقلاب، خود را صاحب حق می دانند.

بنیاد خود را مالک آن می داند اما سازمان می گوید چون کاخ ها اموال خاندان پهلوی نبوده بلکه متعلق به وزارت دربار بوده است شامل بیت المال می شود.

http://www.irna.ir/fa/News/82503696/
خبر گزاری ایرنا
1396/02/06