تلفن : 02188520828
article list

چرا فقط 4 رنگ پاسپورت در دنیا وجود دارد؟

تاریخ خبر :1398/11/01
IMAGE-BIG-hamsafar-981025-1218.jpg
در کل جهان فقط 4 رنگ پاسپورت وجود داردو به این معنی است که هر پاسپورتی در دنیا به رنگ قرمز ، سبز ، آبی و یا مشکی است و هر کشوری دلیلی برای خودش داشته که بر اساس آن رنگ پاسپورتش را مشخص کرده است و در واقع این رنگ پاسپورت ها هستند که در لحظه اول اطلاعاتی را در مورد کشور محل زندگی فرد ارائه می کنند.

پاسپورت جلد سبز
بیشتر کشورهای مسلمان جهان دارای پاسپورت سبز رنگ هستند. برای مثال کشورهایی مثل مراکش، عربستان سعودی و پاکستان دارای این نوع پاسپورت هستند. دلیلش هم این است که سبز رنگ مورد علاقه پیغمبر اسلام بوده است و سمبل طبیعت و زندگی به حساب می آید. جالب است که بدانید شهروندان خیلی از کشورهای آفریقای غربی نیز دارای پاسپورت سبزرنگ هستند و دلیل آن ها برای انتخاب این رنگ این است که آن ها خودشان را جزء جامعه اقتصادی دولت های غرب آفریقا (اکواس) می دانند و به همین دلیل هم همگی از رنگ سبز برای پاسپورتشان استفاده می کنند.

اخبار گردشگری آژانس همسفر

پاسپورت جلد آبی
آبی نماد «دنیای جدید» است. ۱۵ کشور کارائیبی پاسپورت‌های آبی رنگ دارند. در داخل کشورهای آمریکای جنوبی، رنگ جلد آبی پاسپورت‌ها نماد ارتباط با مرکوسور (Mercosur - بازار مشترک کشورهای آمریکای جنوبی) به شمار می‌آید که شامل برزیل، آرژانتین و پاراگوئه می‌شود.

اخبار گردشگری آژانس همسفر

پاسپورت جلد مشکی
مشکی رنگی است که تعداد بسیار کمی از کشورهای جهان، آن را برای جلد پاسپورتشان انتخاب کرده اند. شهروندان بعضی از کشورهای آفریقایی مثل بوتسوانا، زامبیا، بوروندی، گابن، آنگولا، چاد، کنگو، مالاوی و چند کشور دیگر دارای این نوع پاسپورت هستند. از این گذشته، شهروندان کشور نیوزیلند نیز دارای پاسپورت مشکی رنگ هستند و دلیلش هم این است که مشکی رنگ ملی کشور نیوزیلند به حساب می آید.

اخبار گردشگری آژانس همسفر

پاسپورت جلد قرمز
معمولا کشورهایی این رنگ را برای پاسپورتشان انتخاب می کنند که در حال حاضر سیستم کمونیستی دارند و یا در گذشته این سیستم را تجربه کرده اند. به همین خاطر هم هست که شهروندان کشورهایی مثل اسلوونی، چین، صربستان، روسیه، لتونی، رومانی، لهستان و گرجستان پاسپورت های قرمز رنگ دارند. از طرفی کشورهای اتحادیه اروپا نیز به جز کرواسی، دارای پاسپورت قرمز رنگ هستند. گذشته از این ها، کشورهایی که علاقه دارند به اتحادیه اروپا بپیوندند هم دارای پاسپورت قرمز رنگ هستند. برای مثال می بینیم که کشورهایی مثل ترکیه، مقدونیه و آلبانی، همین چند سال پیش رنگ پاسپورتشان را به رنگ قرمز تغییر دادند تا این تمایلشان را به جهانیان نشان دهند. از طرفی جلد پاسپورت کشورهای جامعه (آند) که در واقع یک اتحادیه گمرکی در آمریکای جنوبی هستند، نیز قرمز رنگ است. این کشورها، کشورهای بولیوی، کلمبیا، اکوادور و پرو هستند.

اخبار گردشگری آژانس همسفر

نکته ی مهم این است که بدانید
گذرنامه ها نشان دهنده چیزی فراتر از ارتباطات جغرافیایی، سیاسی و یا اقتصادی هستند. چراکه متعلق به مردم هستند. گذرنامه برای برخی به معنای یک مانع، و برای برخی دیگر امکان سفر بی محدودیت است.

دولت ها هر رنگی که بخواهند را می توانند برای گذرنامه های خود انتخاب کنند. ولی شاید تنها تعداد معدودی از این کشورها از اهمیت گذرنامه در هویت برند خود آگاه باشند.

اخبار گردشگری آژانس همسفر

1398/11/01