تلفن : 02188520828
article list

کتیبه های ایرانی دیروز ، کارت های اعتباری امروز

تاریخ خبر :1397/04/19
1-katibekartetebari.jpg
موسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو که در سال ۱۹۳۷ لوح‌ها کشور ما را به همراه ده‌ها هزار لوح دیگر و کتیبه های ایرانی باستانی را برای مطالعه قرض گرفته بودند، بازگردادند. این لوح ها از جنس خاک رس هستند و نوشته هایی به خط میخی بر روی آن ها حکاکی شده است، درباره اطلاعات، جزئیات فتوحات و قلمرو پایتخت ایران که به 500 سال پیش از میلاد مربوط می شود ارایه داده است.
در این کتیبه های ایرانی اطلاعاتی درباره هزینه هایی که به کارگران روزانه در کنار امپراطوری پرداخت می شده است را ثبت کرده اند. مقامات این لوح ها را به پایتخت ارسال می کردند که گزارش کار خود را به پایتخت ارایه داده باشند. به همین ترتیب تمام اطلاعات مربوط به پرداخت های انجام شده به امپراطوری گزارش داده می شد. چارلز جونز پژوهشگر و کتابدار در موسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو و همینطور متخصص لوح و کتیبه می‌گوید: "عملکرد این لوح‌ها به‌نوعی شبیه به قبض و رسید کارت‌های اعتباری است و اطلاعات بسیار پرباری از طریق این کتیبه‌ها ردوبدل می‌شد."

با مطالعه این کتیبه های ایرانی می توانیم متوجه شویم که جیره هر کارگر در نزدیکه امپراطوری به چه صورت بوده است. به عنوان مثال جیره یک کارگر در طول روز یک کیلوگرم جو و نیم لیتر نوشیدنی بوده است، که اکثر کارگران بیشتر از این مقدار را هم دریافت می کردند. دریافتی هر کارگر با توجه به سمتی که داشتند و اینکه برای کدام قسمت امپراطوری کار می کردند متفاوت بود. همچنین با مطالعه این کتیبه ها متوجه میشدیم که این کارگرها از چه نژادی بوده اند بابل، سوریه، مصر، تراکیه می‌آیند و یا دیگر بخش‌هایی که اکنون جزوی از افغانستان، پاکستان و یا آسیا مرکزی است. قدمت این کتیبه‌ها به اواسط فرمانروایی داریوش اول، یعنی از سال ۵۰۹ پیش از میلاد تا ۴۹۴ پیش از میلاد برمی‌گردد.

1397/04/19